Пробили дірочку на березі — заплатите штраф. Якщо це буде проріз — рахуватимуть як пошкодження дерева, і доведеться ще сплатити збитки. Якщо, наприклад, береза має 50 см в діаметрі, викладете з кишені близько 10 тисяч гривень.
Приватні особи мають право збирати березовий сік без спеціального дозволу лише на власному подвір'ї чи ділянці. Метр від неї — вже порушення.
Назбирали кілька літрів соку, але інспектори розцінили це як пошкодження дерева, окрім штрафу ще й відшкодуєте збитки державі, а це тисячі гривень.
З середини березня в Україні розпочинається збір деревного соку – одного з цінних та поживних лісових продуктів. У його складі безліч важливих мікроелементів, дубильні речовини і органічні кислоти, які не лише бадьорять, а й сприяють лікуванню багатьох хвороб. Листя, бруньки, гілки та сік берези використовували в народній медицині як сильні ліки.
Штрафи і компенсації за збитки — суттєві
Втім, знаючи про корисні властивості березового соку, багато хто нехтує правилами його добування, що призводить до знищення дерев. Варварське ставлення до дерев карається законом.
Якщо пошкодили дерево в населеному пункті, відповідальність за ст. 152 КУпАП, якщо в лісі, покарання наступає за ст. 70 КУпАП, якщо на об'єктах заповідного фонду – відповідальність за ст. 91 КУпАП, Автомобільні дороги, посадки, території залізниць – прирівнюються до лісового господарства.
Якщо заруба на дереві буде перевищувати 10% периметра дерева, окрім штрафу доведеться відшкодувати збитки державі. Скільки заплатите — все залежатиме від діаметру пня. Якщо, скажімо, береза має 50 см в діаметрі і вона росте в лісі, націдити соку з такої обійдеться приблизно до 10 тис. грн. Проб'єте одну дірку — сплатите штраф. Якщо це буде проріз – це рахуватиметься як пошкодження дерева і, відповідно, нарахують суму збитків.
Як не нашкодити дереву
Збираючи деревні соки в межах населених пунктів, можна своїми діями спричинити загибель та послаблення екологічної стійкості дерев. Так, свердління отворів та прорубування кори в дереві призводить до зараження їх різного роду інфекціями, внаслідок чого розпочинаються процеси гниття деревини, що в подальшому позначається на якісному стані дерева та його здатності протистояти несприятливим погоднім умовам.
Збирати сік потрібно лише з великих, «дорослих» дерев. І робити це можна лише до появи листя. Коли на березі з'явились сережки, теж не варто збирати. В цей період відбувається перерозподіл поживних речовин і формується насіння. А коли на вулиці стійкий плюс, грунт теплий і вологий, і сік виділяється більш інтенсивною.